در ذیل نگاه مخاطبان محترم را معطوف می داریم به گفت و گوی صمیمی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با "فریمان ابراهیم زاده" عضو هیئت علمی و استاد برجسته دانشگاههای خراسان شمالی:

آقای دکتر در اولین سوال، بفرمایید که؛ انقلابیون، بیشتر چه شعاری در دوران انقلاب اسلامی سر می دادند؟

وی گفت: یکی از شعارهای آن زمان عبارت بود از «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی». و در ادامه افزود: بدون شک خونهای پاک بسیاری از توده های این کشور بخاطر این فریاد که خواسته برخاسته از اعماق قلب و جان آنان بود بر زمین ریخته شد تا اینکه در بهمن 1357 نهال نظام جمهوری اسلامی در این سرزمین غرص شد.

دست آوردهای انقلاب اسلامی در چه چیزهایی بیشتر نمود پیدا کرده است؟

این استاد دانشگاه گفت: با نگاهی به زیرساختهای قبل از انقلاب بر اساس شواهد و مدارک اوج وابستگی به ابر قدرتهای شرق و غرب آشکار می شود اما به برکت درخت پربار انقلاب اسلامی که ریشه عمیق دوانیده است امروز شاهد استقلال کشور در زمینه های مختلف هستیم. نمود عینی این مهم دستاوردهای هسته ای، پزشکی، نظامی و بخشی از صنایع است. نور امید به آینده روشنایی بخش در این کشور شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: عبارت «ما می توانیم » موجب گشته است تا الیناسیون یا از خودباختگی رنگ ببازد. حتی قبل از انقلاب تصور اینکه روزی بتوانیم به عنوان مثال ماهواره امید را دانشمندان ما به فضا پرتاب نمایند، زیردریایی ساخت ایران در اعماق دریا مانور داشته باشد، یا محققین بزرگوار ما به تکنولوژی سلولهای بنیادین دست یابند و یا اینکه در این کشور ساخته شود، بسیار دور از انتظار بود اما وعده الهی تحقق یافت و با طلوع فجر نور امید پدیدار گشت و دانشمندان این کشور اقتدار نظام جمهوری اسلامی را  علیرغم تحریمها به نمایش گذاشتند و با بغض و کینه و عصبانیتهای صهیونیسم جهانی موج دوم ترورها دانشمندان این مرز و بوم را نشانه گرفت.غافل از اینکه عزم و اراده جوانان ما بیشتر و بیشتر خواهد شد.

چرا کلمه "آزادی" در بیشتر شعار های انقلابی وجود داشت؟

فریمان ابراهیم زاده؛ عضو هیئت علمی دانشگاهای خراسان شمالی گفت: شعار انقلابیون که در ابتدای مباحث  مورد اشارت قرار گرفت «آزادی» بود و این مفهومی که مبارزین و آزادیخواهان بدترین شکنجه ها را بخاطر آن تحمل نمودند و ثمره آن پیروزی انقلاب اسلامی و از بین رفتن خفقان و استبداد بود و به لطف الهی امروزه شاهد آزادی بیان می باشیم.

دکتر ابراهیم زاده ادامه داد: به راحتی دانشجو در دانشگاه آزادی بیان داشته و رهبر معظم انقلاب کرسی های آزاد اندیشی را به عنوان یک مطالبه جدی مطرح نموده است.و جالب اینکه موجب موج آزادیخواهی در سایر کشورهای اسلامی آغاز گردید.

وی افزود: بخش سوم این شعار جمهوری اسلامی بود که بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تحقق یافت و امام راحل در برابر جریانات مختلف مقاومت نشان داد و فرمودند: «جمهوری اسلامی، نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیشتر» نظامی که به عنوان یک مدل حکومتی و در واقع پارادایم جدید در هزاره سوم می باشد و جالب اینکه مورد اقبال مردم کشورهای منطقه و بویژه مظلومین  قرار گرفته است.

ابراهیم زاده گفت: هر وجدان بیداری شاهد و گواه است که علیرغم بروز مشکلات متعدد با استقرار نظام جمهوری اسلامی از جمله غائله های مختلف در چند استان و سپس جنگ تحمیلی در سال 1359 بگونه ای که چندین کشور به رژیم بعث عراق کمک می نمودند لیکن با فداکاری پیر و جوان و ریخته شدن خون شهیدان عزیز و رشادتها و از خودگذشتگی ایثارگران و جانبازان و صبوری و مقاومت احاد مختلف جامعه با هشت سال دفاع مقدس، پایه های نظام جمهوری اسلامی مستحکم شد.

مشکلات و و موانع قبل و بعد از انقلاب را چکونه می بینید؟

ابراهیم زاده گفت: هرچند مردم عزیز با مشکلات اقتصادی مواجهه بوده و هستند لیکن با نگاه به دستاوردهای درخت تنومند نظام جمهوری اسلامی امیدوارند و نگاه شیطنت آمیز دشمنان را به یاس مبدل ساخته است. مردم عزیز مواردی همچون آبرسانی ، برق رسانی ، تلفن و گازرسانی به تمامی نقاط این کشور حتی روستاهای دور افتاده را به عنوان بسترهای توسعه درک می نمایند. بدون شک رفاهی که زیبنده و برازنده جامعه اسلامی است تا کنون تحقق نیافته است ولی امید داریم که با روند توسعه ای که در پیش داریم به ایرانی آباد و توسعه یافته دست خواهیم یافت. هرچند مردم رفاه کنونی را نسبت به قبل بسیار می دانند.

ایام دهه مبارک فجر و را چگونه توصیف می کنید؟

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: با تفکر و تدبر در ایام الله دهه مبارک فجر امید به ایرانی پیشرفته آشکار می گردد و وعده های الهی که در کتاب آسمانی در خصوص از بین رفتن مستکبران و ظالمان به لطف حضرت حق تحقق خواهد یافت. پس با اتحاد و همدلی به چشم انداز ایرانی توسعه یافته و قدرتمند در منطقه معتقد باشیم و در این مسیر از هیچ تلاش و کوششی دریغ نورزیم و در 22 بهمن نیز پاسخی کوبنده به دشمنان و بد خواهان نظام جمهوری اسلامی ایران می دهیم.

انتهای پیام/رض


متن اصلی خبر